Start med at skylle quinoaen grundigt. Kog dem dernæst i en kasserolle for sig.
Skræl persillerødder og vask kartofler og skær dem i mindre stykker. Skær skrællen af en citron og halvér den – husk at fjerne eventuelle kerner.
I en stor gryde sammenføjes alle ingredienser undtaget quinoa. Hvidløget presses direkte i gryden og skalotteløg halveres blot og lægges i gryden uden skal.
Bring det til kogepunktet og hold øje med gryden, så vandet ikke fordamper helt ud af gryden. Når kartofler og rødder er møre blendes det hele til en lind suppe, som hældes tilbage i gryden for et hurtigt sidste opkog.
Imens du venter på møre ingredienser steges pinjekerner og hampefrø på en varm pande. Når det er blevet gyldent tages det af panden og over i en lille skål. Vandet fra den færdigkogte quinoa hældes fra og hældes ligeledes i en lille skål.
Server suppen varm og fyld toppings på, som du lyster. Quinoa og hampefrø er begge gode proteinkilder, men jeg har ikke lavet beregninger på om den anførte mængde svarer til det anbefalede protein-indtag.